Właśnie pojawił się najnowszy ranking konkurencyjności World Economic Forum, tworzony na podstawie opinii prezesów firm. Tabela powyżej pokazuje miejsce Polski w kategorii 12-tej tego rankingu – innowacyjności. Widać jak po ośmiu latach niszczenia polskiej innowacyjności przez rząd PO-PSL, ta teraz powoli się odradza.

Największym wyzwaniem pozostaje aktywność zakupowa rządu, który powinien kierować się nie ceną, ale innowacyjnością kupowanej technologii, najlepiej od polskich firm. Drugie wyzwanie to polskie uczelnie, które stoją plecami do biznesu (poza nielicznymi wyjątkami). Tutaj potrzebna jest prawdziwa rewolucja. Zobaczymy czy minister Gowin da radę mafii profesorskiej, broniącej status quo konfitur (poza nielicznymi wyjątkami).

Zwróćmy też uwagę na potwierdzenie mojego argumentu dokumentowanego przez lata danych. Środki unijne źle inwestowane niszczą innowacyjność. Mamy w 2016 roku dziurę w środkach unijnych, a innowacje firm w B+R silnie rosną. Wiem że obecne kierownictwo Ministerstwa Rozwoju rozumie to wyzwanie i mam nadzieję, że nowa fala środków unijnych na innowacje będzie mądrzej inwestowana.