Co jakiś czas widzę wywiad z przedstawicielem administracji publicznej, który chwali się jak administracja wspaniale wspiera innowacyjność polskich firm. I faktycznie, mogę wskazać nieliczne instytucje, które zrozumiały jak to należy robić i mają dobre wyniki. Ale w skali całego kraju to po prostu nie działa. Będę to dokumentował co poniedziałek przez następne kilka tygodni  poniedziałkowych wydaniach Rzeczpospolitej, w dodatku Dobra firma, omawiając ranking Global Innovation Index.

W dzisiejszej Rzepie jest mój tekst pt. Polska marnuje środki na innowacyjność. Polska jest ulokowana na 110 miejscu na świecie, wśród 140 analizowanych krajów pod względem efektywności wykorzystywania środków na innowacyjność.

Co z tym można zrobić? Jest jedna prosta reguła, którą trzeba zastosować. Należy wspierać szczególnie mocno te działania, które prowadzą do skutecznego zdobywania przez polskie firmy rynków zagranicznych. Właśnie taka innowacyjność modeli biznesowych, zorientowana na rynki międzynarodowe, zasługuje na szczególne wsparcie, za pomocą polityki podatkowej, grantów etc.

Jak to zrobić? Wskazówki są mojej najnowszej książce pt. Go Global!, w której prezentuję wywiady z jedenastoma właścicielami polskich firm, które zdobyły rynki międzynarodowe.