Sejm głosami 232 do 216 przegłosował rządowy projekt ustawy o OFE. Tym samym dogorywa najgłupsza z możliwych reform. Dlaczego najgłupsza. Bo na początku mieliśmy całą obsługę emerytur w ZUS. Potem stworzyliśmy OFE, które pobrały prawie 20 mld złotych prowizji, i po 14 latach ponownie przenosimy całość emerytur do ZUS, zostawiając kadłubek OFE, który i tak zostanie dorżnięty za kilka lat, bo w tej postaci nie ma sensu. Efekt netto tej reformy to prawie 20 mld złotych przekazane banksterom.  O tyle jesteśmy biedniejsi, my, czyli 16 milionów Polaków zrobionych w OFE, a banksterzy bogatsi.

Jakie z tego płyną lekcje na przyszłość? Zanim przeprowadzi się jakąś poważną reformę, która dotyczy milionów Polaków, trzeba zrobić symulację jakie będą skutki tej reformy przy założeniu że w kolejnych 10-20 latach będą rządzić politycy którzy interesują się wyłącznie słupkami popularności swoich partii, a nie losem kraju, niezdolni do podejmowania koniecznych, ale niepopularnych decyzji. Dopiero gdy taka symulacja pokaże, że reforma nie zaszkodzi Polsce, będzie można ją wdrożyć.

Podsumowując, banksterzy znowu nas wyrolowali, a my znowu zostaliśmy OFErmami. Ministra Sami Wiecie Którego już nie ma, ale jego cień ciągle unosi się nad Sejmem, co dobitnie pokazuje dzisiejsze głosowanie.

Tutaj jest mój komentarz na portalu Wirtualna Polska na temat skutków uchwalenia ustawy.