Dzisiaj ukazał się mój obszerny tekst w tygodniku wSieci, w którym podsumowuję działaność byłego ministra Sami Wiecie Którego. Poniżej fragment:

“Na przykładzie konkretnych działań i liczb starałem się pokazać mechanizmy działania ministra Sami Wiecie Którego. W tych działaniach można wyróżnić trzy fazy. Pierwsza, króciutka, to faza reform. Trwała może pół roku. Potem był okres podtrzymywania koniunktury za pomocą potężnego deficytu budżetowego. I ostatnia faza, to kreatywne budżetowanie, którego celem jest ukrycie szybko rosnącego długu publicznego. Jej punktem kulminacyjnym jest drugi etap operacji ZUSfather, czyli rąbnięcie Polakom 150 mld złotych z OFE.

Oceniam, że polityka finansowa państwa realizowana przez ministra Sami Wiecie Którego jest bardzo szkodliwa dla finansów publicznych i dla Polski. Na razie przeciętny Polak tego nie widzi, bo ciągle mamy okres wydawania owych 900 mld złotych, a jak się dużo wydaje to ludzie przez chwilę czują się dobrze. Pełne efekty polityki firmowanej przez owego ministra będą odczuwane, gdy skończy się jałmużna z Unii, nie będzie już czego wyprzedawać i nie będzie się można dalej zadłużać. “

W dzisiejszej Rzeczpospolitej jest mój tekst pt. Olbrzymi rząd w starym społeczeństwie, na temat 140 miejsca (na 185 krajów) Polski w rankingu wielkości rządu Heritage Foundation (im dalej tym większy sektor publiczny w relacji do gospodarki).