Wczoraj ukazały się raporty MFW na temat światowej gospodarki, rynków finansowych i finansów publicznych. Poniżej główna tabelka prognostyczna z World Economic Outlook. Według IMF w strefie euro w tym roku będzie recesja -0,3 procent, a w przyszłym odbicie do +1,1 procent. W naszym regionie też wzrost przyspieszy, z 2,2 do 2,8 procent.

Przypomnijmy co na 2013 rok prognozował MFW rok temu, tabela z WEO z kwietnia 2012 poniżej:

Wtedy MFW twierdził, że po płytkiej recesji w strefie euro w 2012 roku nastąpi odbicie w 2013 roku. Minął rok i teraz MFW prognozuje kontynuację recesji, a odbicie będzie rok później. Ciekawe jakie będą prognozy MFW w kwietniu 2014 roku.

Problemy MFW i KE z prognozowanie biorą się stąd, że używają złych modeli, które “powracają do średniej”. A tymczasem trzeba korzystać z modelu Hymana Minskiego, który pokazuje, że mamy przed sobą okres bolesnego delewarowania i straconą dekadę w strefie euro. Mówię to od 2009 roku, a Steve Keen (autor książki Debunking economics) pisze to od 2005 roku. Ale Trójniaki wiedzą lepiej i dalej produkują błędne prognozy. Kiedyś proponowałem nowy skrót dla MFW – Matołek Fika Wyżej.