Dzisiaj podano wskaźniki PMI dla Polski za styczeń, sytuacja pogarsza się w podobnym stopniu jak w grudniu.

Produkcja się nie zmieniła, ale cały czas spada zatrudnienie, nawet tempo likwidacji miejsc pracy przyspieszyło w styczniu w porównaniu z grudniem (przypominam że wskaźniki są sezonowo wyrównane).

Końcowe wskaźniki dla krajów strefy euro są podobne do wstępnych, sytuacja się pogarsza prawie wszędzie, w nieco mniejszym stopniu niż w grudniu, ale Francja zaczyna bardzo szybko tonąć, z PMI w przemyśle na poziomie 42 (silna recesja).

W sobotę ukaże się mój tekst w Rzeczpospolitej pt. Lemingi maszerują nad klif fiskalny. Poniżej fragment:

“Zbliża się godzina dziewiętnasta. Zapracowany leming wpada do domu, jakimś cudem przebił się przez potworne korki, wbił białą toyotę auris w zaspę pod apartamentem w strefie Schengen, bo inne odśnieżone miejsca były zajęte. Przez inne białe toyoty. Nalewa drinka, żeby się zrelaksować, z dziećmi się nie wita, to dzieci teraz są niemodne, przeszkadzają w karierze. Bierze pilota, unosi do góry kciuk i na telewizorze pojawia się ekran masowej stacji telewizyjnej dla lemingów. Tak, teraz dowie się o najważniejszych rzeczach które wydarzyły się na świecie i w kraju. To bardzo ważne żeby się dowiedzieć, trzeba być dobrze poinformowanym. Z telewizora płyną informacje, bardzo profesjonalnie podane. Już piąty dzień z rzędu można się dowiedzieć o tym co klif fiskalny w Ameryce znaczy dla świata, dla Amerykanów, dla Brazylijczyków, dla Australijczyków, dla Niemców, dla kryzysu w strefie euro, a nawet dla lemingów, czyli dla niego. To bardzo ważne informacje, jak dobrze o tym wiedzieć. A potem inne ważne informacje, tym razem z kraju. Właśnie otwarto nowy odcinek autostrady, dwa razy po jednym otwarciu z każdej strony. Mama Madzi czy Tadzia wszystko jedno przejechała się w reformach na rowerze. Reformy były różowe. W programie informacyjnym zapowiedziano, że później odbędzie się debata liderów opinii na temat „Czy uprawnione jest jeżdżenie w różowych reformach na rowerze”. Leming musi tą debatę zobaczyć, koniecznie, przecież on też jeździ na rowerze, więc to jest dla niego ważne. Zresztą przecież będą liderzy opinii, a liderów trzeba koniecznie posłuchać, żeby potem wiedzieć jaką trzeba mieć opinię.”