Dzisiaj GUS opublikował raport o koniunkturze w polskich przedsiębiorstwach, poniżej cytaty z raportu i wykresy:

“Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu oceniany jest negatywnie, gorzej niż przed miesiącem oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Ogólny klimat koniunktury w budownictwie we wrześniu oceniany jest negatywnie, bardziej pesymistycznie niż w sierpniu oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat. We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nadal negatywnie, gorzej niż w sierpniu i w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat.”

Dane o koniunkturze w firmach potwierdzają, że polska gospodarka hamuje w szybkim tempie. Odczyty są niższe niż podczas spowolnienia w 2009 roku i zbliżają się do poziomów obserwowanych podczas smuty gospodarczej lat 2001-2002. W tamtym okresie wzrost gospodarczy nieznacznie przekraczał 1 procent, a bezrobocie przekroczyło 20 procent. Tym razem mamy zawór bezpieczeństwa w postaci ucieczki młodych ludzi do innych krajów UE (bezrobocie wśród młodych przekroczyło w Q1’2012 27%), więc w 2013 roku bezrobocie ogółem nie będzie aż tak wysokie. Ale planowana twarda polityka fiskalna (podwyżki podatków i ograniczenie wydatków inwestycyjnych) oraz błędna polityka pieniężna (RPP zamiast obniżyć stopy procentowe skokowo o co najmniej 2 pp. ostatnio je podniosła i z niezrozumiałych dla mnie powodów stara się umocnić złotego dobijając eksporterów) w połączeniu z pogłębiającym się kryzysem w strefie euro doprowadzą do recesji w 2013 roku. Firmy powinny się na to przygotować i pamiętać, że w takich czasach “CASH IS KING”.

Dodam jeszcze, że dzisiaj przecierałem oczy ze zdumienia, gdy przeczytałem w Financial Times, że Komisja Europejska będzie się domagała aby Hiszpania pogłębiła oszczędności w celu osiągnięcia zakładanych celów budżetowych. Bezrobocie wśród młodych ludzi w Hiszpanii podobnie jak w Grecji przekroczyło 60% (!). To ile wyniesie jak się wdroży kolejne oszczędności. Absurdalna polityka euromatołów jest kontynuowana.