Nowe: Amerykanie i Izrael opóźnili swoje manewry w rejonie cieśniny Ormuz z powodów budżetowych, ale Niezawisimaja Gazieta podała, że Rosja nie wyklucza swojego uczestnictwa w konflikcie zbrojnym, który mógłby wybuchnąć, gdyby Izrael i USA zaatakowały Iran nie rezygnujący z prac nad swoim programem nuklearnym. Rosyjski Sztab Generalny pracuje nad planem ćwiczeń wojskowych na ogromną skalę, który będzie obejmować również scenariusz hipotetycznego ataku Stanów Zjednoczonych i Izraela na Iran.

**Pytanie, które się nasuwa, czy z takim sojusznikiem Iran poczuje się silniejszy i zablokuje cieśninę Ormuz w odpowiedzi na embargo na import ropy z Iranu nałożone przez USA, UE i Japonię.

**

wojan_atomowa_fakt

Z przyjemnością informuję, że artykuł napisany wspólnymi siłami blogowiczów trafił nie tylko do Rzeczpospolitej (o czym już informowałem), ale także na główną stronę gazety Fakt. Poniżej jego treść:

W felietonie opublikowanym w “Rzeczpospolitej” Rybiński donosi, że zapoznał się z artykułami dotyczącymi kryzysu w związku z rozwojem militarnym Iranu. Artykuły zawierały m.in. symulacje prowadzone przez siły zbrojne USA pod nazwą “TIRRANT – Theater Iran, Near Term”. To tak naprawdę analiza konsekwencji ataku na Iran, niewykluczającego użycia taktycznej broni nuklearnej.

__

Autor artykułu o “TIRRANT – …” (od 20 lat zajmujący się analizą działań militarnych USA) napisał go w “Washington Post” w 2003 roku, ale wciąż utrzymuje, że atak na Iran jest już zaplanowany. Rybiński poleca też lekturę najnowszego numeru pisma “Foreign Affairs”, w którym były strateg Pentagonu Matthew Kroenig napisał szkic “Czas zaatakować Iran”.

__

Dlaczego w wojnie z Iranem poszłyby w ruch głowice atomowe? Rybiński o tym nie przesądza, ale wskazuje na następujące fakty: 1) raporty kwestionują możliwość skutecznej inwazji lądowej; 2) amerykańska marynarka jest bezradna wobec supernowoczesnych rakiet Iranu, bo Rosjanie wyprodukowali je z myślą o zatapianiu lotniskowców; 3) chińskie rakiety posiadane przez Iran uczyniłyby większe straty dla Piątej Floty niż te, które Amerykanie ponieśli w Pearl Harbor; 4) jeśli Iran zechce doprowadzić do jakiejś konfrontacji w cieśninie Ormuz musi to uczynić w tej dekadzie, bo w przyszłej będzie miał za mało młodych do poboru.”