NOWE: Już wszystko wiadomo (decyzje S and P na końcu wpisu). Teraz kaskadowo obniżą się inne ratingi w tych krajach, prawdopodobnie obniży się też rating funduszu ratunkowego (EFSF). Razem z zamieszaniem wokół Grecji (załamanie negocjacji, już prawie pewne jest wymuszone bankructwo, które wymusi wypłaty z tytułu wystawionych CDS-ów i pełne odpisy w bilansach banków) jest to dość duża dawka do przełknięcia przez rynki. Zobaczymy jak będzie w przyszłym tygodniu, ale wiele osób pamięta, że ostatnia masakra na giełdach w sierpniu 2011 roku była spowodowana między innymi obniżeniem ratingu USA. Ciekawe jakie miny mają teraz inwestorzy, którzy kupili wczoraj i przedwczoraj włoskie i hiszpańskie obligacje.

Podtrzymuję to co napisałem wcześniej (niżej). Jest skandalem, że takie informacje trafią do polityków, którzy w nieskoordynowany sposób puszczają je w świat, co pozwala znajomym królika zarobić olbrzymie pieniądze. Ta praktyka powinna zostać ukrócona.

**Dla przypomnienia, moja prognoza trzycyfrowego WIG20 w tym roku jest cały czas aktualna.

**

Po tym jak zaobserwowaliśmy pierwsze efekty bazooki odpalonej przez EBC w postaci (mim zdaniem przejściowego) spadku oprocentowania obligacji Włoch i Hiszpanii, dzisiaj mamy zapowiedzi obniżenia ratingów krajów strefy euro, czyli ratingowy pancerfaust.Podobno wieczorem w piątek Standard and Poors ma ogłosić obniżki ratingów, które mają ominąć Niemcy.

Przekonamy się czy Francja straci rating AAA. Na marginesie, jeżeli źródła rządowe wiedzą o tym wydarzeniu to znaczy że system finansowy jest w coraz większym stopniu oparty na oszustwie. Obniżenie ratingu to jest poufna informacja o wielkiej wartości rynkowej (można zostać milionerem w kilka minut) i wcześniej nikt nie powinien znać tej wiadomości. Pamiętajmy o problemach prezesa banku centralnego Swajcarii z powodu transakcji finansowych jego żony.

A my ciągle uczymy studentów ekonomii i finansów o hipotezie o rynkach efektywnych. Ja też uczę o tym na Vistuli, ale potem pokazuję jak jest naprawdę.

Ty chyba przypadek, że mamy piątek 13-go i Francja akurat dzisiaj straci ratingowe dziewictwo. Zresztą wieczorem idziemy całą rodziną na film Chciwość a na moim biurku leży książka Michaela Lewisa “The Big Short”.

I jeszcze załamały się negocjacje w sprawie “dobrowolnego bankructwa” Grecji, będzie nerwowo. Decyzje o obniżkach poniżej:

France CUT one notch to AA+

Austria CUT one notch to AA+

Italy CUT two notches to BBB+

Spain CUT two notches to A

Portugal CUT two notches to BB (junk)

Belgium AFFIRMED at AA (the country was cut in November)

Malta CUT one notch to A-

Cyprus CUT two notches to BB+ (junk)

Luxembourg AFFIRMED at AAA

Germany AFFIRMED at AAA

Slovenia CUT one notch to A+

Slovakia CUT one notch to A

Ireland AFFIRMED at BBB+

The Netherlands AFFIRMED at AAA

Estonia AFFIRMED at AA-

Finland AFFIRMED at AAA

All outlooks are negative (meaning all these countries face a one-in three chance of further downgrades) EXCEPT Germany and  Slovakia.