Podwyżka VAT do 25%, która została zapowiedziana i rozłożona na trzy lata powinna dać ludziom do myślenia. Po wielu latach złego rządzenia, bezmyślnego zatrudniania nowych urzędników, o czym pisałem na blogu wielokrotnie, teraz wystawiono narodowi rachunek.

Politycy sądzą, że naród to taka ciemna, sterowalna masa. W ciągu najbliższych 18 miesięcy okaże się czy tak jest, i czy kolejne cztery lata będą wyglądały jak minione pięć, kłótnie, brak reform, i dryf zamiast silnego rozwoju.

Ale naród może zacząć wymuszać na politykach dobre rządzenie. Pokolenie’89 i jego przewodniczący Marcin Gomoła przygotowali projekt ustawy ograniczający finansowanie partii politycznych o 70%. Poniżej tabela aktualnych subwencji dla partii politycznych z budżetu państwa.

Subwencja_partie

Zaraz ruszy akcja zbierania podpisów pod tą propozycją. Zachęcam do jej poparcia. Zakłada ona zmniejszenie finansowania 0 70% oraz większą przejrzystość, czyli partie będą musiały na stronie Sejmu informować o wszystkich swoich wydatkach.

Jeżeli mamy płacić wyższe podatki, to partie polityczne powinny się samoograniczyć, jeżeli tego nie chcą zrobić, to wyborcy powinni sami zdecydować o ograniczeniu finansowania partiom politycznym. W innych krajach partie mądrze wykorzystują środki otrzymane z budżetu , tworzą Think Tanki, prowadzą własne analizy. U nas partie prowadzą wyłącznie analizy słupków popularności, a resztę wydają na marketing polityczny. To marnowanie naszych pieniędzy.

Dlatego chcę pomóc Pokoleniu’89 w zebraniu podpisów. Wszystkich którzy zechcą poprzeć tę inicjatywę, proszę o zostawienie komentarza pod tym wpisem według formatu:

  • imię i nazwisko

  • zawód

  • miasto zamieszkania

Wszystkie głosy poparcia przekażę Pokoleniu’89. Proszę o podanie rzeczywistego adresu email podczas pisania komentarza. Dla osób które po raz pierwszy zostawiają komentarz na blogu jest moderacja, więc głos może się pojawić z pewnym opóźnieniem.