Naród był ślepy i głuchy. Zapatrzony w 759 odcinek serialu “Klan kiepskich i zakochanych”, zajęty 15 konkursem jak oni …ają lub …czą, nagle został wyrwany z letargu przez tragedię narodową. Teraz największe mózgi polityczne będą się zastanawiały jak wykorzystać tę tragedię dla krótkookresowych celów politycznych poszczególnych partii. P.o. prezydenta Polski będzie oceniał, jak jego p.o. decyzje wpłyną na szanse wyboru.

Tymczasem inni myślą o przyszłości i działają. Krzysztof Buczek podesłał mi dwa linki, tutaj i tutaj które mówią o tym, że Finlandia podpisała z Chinami umowę – “Złoty most” – na mocy której fińsko-chińskie centrum innowacji zostanie uruchomione w Finlandii.   Nie tak dawno apelowałem na tym blogu, ba, nawet miałem wystąpienia w pałacyku MSZ, nawołując do podjęcia agresywnej i skutecznej strategii współpracy z Chinami, wykorzystując do tego potencjał krajów basenu morza bałtyckiego, pod sugestywnym pytaniem czy Polska może stać się Turuk Mak Tao.

Może, tylko trzeba się wyrwać z letargu. Niech intelektualiści przestaną dokonywać tasiemcowych ocen na łamach mediów wszelakich na temat szans takiego lub owego polityka, tylko zajmą się promocją nowoczesnego myślenia o przyszłości Polski, tak jak to robią Finowie  Bo jak ktoś 10-ty raz zobaczy dyskusję na temat szans X wobec Y w wyborach, to od razu przełączy na jak oni …czą lub …ają. I będzie jak dawniej.

Uważam, że powinniśmy pamiętać, bo z obłudą i fałszem trzeba walczyć.  Dlatego postanowiłem poniżej załączyć kilka filmów z youtube, które nam pozwolą pamiętać.

Po

Przed

Pamiętajmy, bo zbiorowa pamięć tworzy kulturę i historię narodu. Jak nie będziemy pamiętać, to obłuda i fałsz zwycięży, a obłudni i fałszywi ludzie będą autorytetami.