Żyjemy w kraju pełnym silosów. Instytucje publiczne często mają swoje agendy, które są realizowane w oderwaniu od wizji kraju, zresztą wizji Polski 2020 też nie ma, a wizja zarysowana w Strategii Rozwoju Kraju 2015 poszła na półkę, jak 400 innych strategii, które wyprodukowały minione rządy (każdy swoją, bo zasady kontynuacji też nie ma). Często w instytucjach publicznych poszczególne departamenty funkcjonują jak silosy, często typowym zacowaniem jest zagarnianie wiedzy dla siebie, a nie dzielenie się wiedzą. Ciągle w sektorze publicznym jest silnie obecne przekonanie, że im więcej wiem czegoś, czego nie wiedzą inni tym jestem ważniejszy. Tymczasem w świetnie funkcjonujących firmach prywatnych, a szczególnie w firmach doradczych czy globalnych firmach sektora IT już dawno zrozumiano, że ten jest ważny, z czyjej wiedzy korzysta jak najwięcej osób. Nawet systemy promocji i bonusów są tak dostosowane, że promują współpracę i dzielenie się wiedzą.

Jestem przekonany, że na skutek istnienia kultury silosów w polskim sektorze publicznym jakość decyzji, szczególnie tych strategicznych nie jest tak dobra jak być powinna, bo często wypracowując decyzję nie sięgamy po najlepszą wiedzę, bo nie wiemy że ktoś w innym ministerstwie lub departamencie ma tą wiedzę, a nawet jeżeli wiemy, to system bodźców może zniechęcać do sięgnięcia po tę wiedzę.

Dlatego tak bardzo ucieszyła mnie dyskusja na blogu po publikacji posta na temat dekonwergencji Polski w obszarze kapitału intelektualnego. Nie tylko wymieniamy się ciekawymi opiniami, ale dzięki temu wspólnie mamy dostęp do wielu nowych ciekawych źrdódeł. W tej dyskusji nikomu nic nie ubyło, a niektórzy, w tym z pewnościa ja też, nauczyli się nowych rzeczy.

Warto dzielić się wiedzą. Na przykład w ciągu najbliższych miesięcy powstanie raport o Kapital Intelektualnym Polski. Jeżeli macie jakieś materiały które można wykorzystać, to bardzo proszę o informację na blogu. Na przykład niedawno dowiedziałem się, że ruch młodego pokolenia www.pokolenie89.pl zrobił bardzo ciekawą analizę SWOT dla Polski.

Jest też ciekawy raport MCI o roli państwa w rozwoju technologicznym Polski.

Oraz ciekawy podcast z MIT na temat tego co to jest innowacja i co rząd może zrobić żeby wspierać innowacje.